"Meg szeretnénk változtatni a csődhöz kapcsolódó hozzáállást. Jelenleg, ha egy vállalkozó rosszul fekteti be tőkéjét, a gazdaság többi résztvevőjében negatív kép alakul ki róla, megbélyegzik. Én úgy vélem, hogy ehelyett minden vállalkozót bátorítani kellene arra, hogy fejlődjön – ez az az irány, amelybe haladni szeretnénk. A csődre piactisztító mechanizmusként tekintek. Romániában például 700 olyan állami vállalkozás van, mely valamilyen formában fizetésképtelenné vált. Meg kell néznünk, ezek közül melyek a még működőképesek, s melyek azok, amelyeket mielőbb ki kell vonni a gazdasági körforgásból” – fejtette ki a miniszterelnök. Ezen gondolat mentén elindulva Cîțu reformokat kért a veszteséges állami tulajdonú vállalkozásoktól.
„Blokkoljuk az állami fizetések emelését és új bértörvényt dolgozunk ki. Abban bízom, hogy a Romaero után a Tarom lesz a második sikerpélda, a vállalat ugyanis jelenleg jó irányba tart. Az állami cégek vezetőinek világosan ki kell mondaniuk, hogy képesek-e végrehajtani és akarják-e az átszervezést, nemleges válasz esetén pedig majd jönnek mások, akik megteszik ezt” – szögezte le Florin Cîțu. Hozzátette: az állami bérkeret jelenleg a GDP 1,2 százalékát teszi ki, viszont a pénzek rendkívül rosszul vannak elosztva. Ezt azzal kell orvosolni, hogy a fizetéseket a teljesítmény függvényében szabják meg.
Hozzátette, az állami rendszer reformját három nagy intézkedéssel kell kezdeni: a veszteséges vállalatok restrukturálásával, a bérezés átalakításával és a digitalizációval.